Znamy zwycięzców I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O niebylecki miecz”

Pierwsza edycja konkursu literackiego zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej dobiega końca. Pod koniec maja komisja konkursowa po długich naradach ustaliła werdykt. Jurorzy wybrali kilka najlepszych prac spośród czterdziestu siedmiu nadesłanych. Z przyjemnością informujemy, że nagrody za pierwsze miejsca powędrują do Strzyżowa i Wieliczki (w kategorii dorośli) oraz Połomi i Baryczki (w kategorii młodzież).

 

W ogłoszonym jesienią konkursie wzięło udział 43 osoby - 22 w kategorii dorosłych i 21 w kategorii młodzież - które łącznie nadesłały 47 prac (uczestnicy mogli startować zarówno w prozie, jak i poezji). Napłynęło 33 zestawy wierszy oraz 14 opowiadań. W nadesłanych pracach dominuje tematyka żydowska oraz nawiązania do Juliana Przybosia i jego twórczości. Jest wiele utworów sentymentalnych poświęconych Połomi i Niebylcowi; są też opowiadania traktujące o problemach społecznych; opowiadanie z pogranicza fantasy czy też prace odnoszące się do autentycznych wydarzeń naszego regionu.

Jako organizatorzy jesteśmy bardzo dumni z tego, że nagrodzone prace cechują się wysokim poziomem artystycznym, o czym przekonywali nas jurorzy. Cieszy nas również fakt, że w konkursie wzięli udział nie tylko mieszkańcy naszego regionu (Niebylec, Połomia, Baryczka, Gwoźnica Górna, Konieczkowa, Jawornik, Gwoździanka), ale osoby z całej Polski: Wieliczki, Suchowoli, Żywca, Krakowa, Świętochłowic, Nowej Huty, Rzeszowa, Kostarowców Sędziszowa Małopolskiego, Strzyżowa i Żyznowa.

Po długich naradach jurorzy w składzie: dr hab. Zenon Ożóg prof. UR - dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego; autor kilkudziesięciu publikacji zwartych; juror w konkursach literackich; specjalizuje się w literaturze polskiej XX wieku, tradycji literackiej, literaturze polskiej na emigracji, genologii i stylistyce poezji religijnej; Uta Przyboś - prywatnie córka pochodzącego z Gwoźnicy Dolnej poety Juliana Przybosia; malarka i poetka; Dorota Kwoka - poetka, malarka, grafik, recytatorka i animatorka kultury z Rzeszowa i Katarzyna Grzebyk - dziennikarka; logopeda; sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej - postanowili przyznać nagrody w kategoriach:

 

DOROŚLI - PROZA

I MIEJSCE dla Cecylii Machoś ze Strzyżowa (godło: Eli) za opowiadanie „Salome, Salome”

II MIEJSCE dla Waldemara Bałdy z Krakowa (godło: Gabriel) za opowiadanie „Tylko spokój”

Trzeciego miejsca w tej kategorii nie przyznano

 

DOROŚLI - POEZJA

I MIEJSCE dla Anny Piliszewskiej z Wieliczki (godło: Imperatyw kategoryczny) za zestaw wierszy

II MIEJSCE dla Bogdana Nowickiego ze Świętochłowic (godło: Mak) za zestaw wierszy

2 równorzędne III MIEJSCA dla Krystyny Gudel z Suchowoli (godło: Aleksandra) i dla Mieczysława A. Łypa (godło: Julian) za zestawy wierszy



MŁODZIEŻ - POEZJA

I MIEJSCE dla Kacpra Ciuby z Baryczki (godło: Gaspar) za wiersz „Na targu”

II MIEJSCE dla Natalii Lisek z Jawornika (godło: Naatstory) za wiersz „Ławka”

III MIEJSCE dla Patrycji Rędziniak z Połomi (godło: Pyśka) za wiersz „Dzień z życia Połomi”



MŁODZIEŻ - PROZA

I MIEJSCE dla Michała Małka z Połomi (godło: Misiu) za opowiadanie „Ta ziemia od innych droższa”

II MIEJSCE dla Marcina Kozaka z Baryczki (godło: Joachim) za opowiadanie „Ranne zwierzę”

III MIEJSCE dla Natalii Lisek z Jawornika (godło: Naatstory) za opowiadanie „Sztuka życia”

 

Wyróżnienie Wójta Gminy Niebylec przyznano Bogdanowi Nowickiemu ze Świętochłowic (godło: Mak) za wiersz „Niebylec deszczową porą”

Nagrodzonym gratulujemy i zapraszamy na niedzielę, 6 lipca na uroczyste wręczenie nagród podczas dorocznej imprezy „Dni Niebylca”. Natomiast pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zachęcamy do spróbowania sił w kolejnej edycji konkursu i oczywiście również zapraszamy do wspólnego świętowania w dniu 6 lipca.

Dodatkowe informacje