O kolędach i szczodrokach

We wspaniałym widowisku „Szczodroki" w wykonaniu aktorów - amatorów z Połomi oraz w wykładzie profesora Kazimierza Ożoga z Uniwersytetu Rzeszowskiego dotyczącym bogactwa kolęd polskich uczestniczyli mieszkańcy gminy Niebylec we środę, 25 stycznia. Spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej odbyło się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Opłatkowo - noworoczne spotkanie było także okazją do złożenia sobie noworocznych życzeń.

 

Spotkanie, w którym wzięli udział członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej, mieszkańcy gminy Niebylec oraz zaproszeni goście, w tym m.in. profesor Jan Maciej Maciuch z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Adam Kluska ze Strzyżowa, były poseł i prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej, rozpoczęło się widowiskiem „Szczodroki", oddającym wiernie zwyczaj „drabów" i „szczodroków", który przez lata obecny był w naszym regionie. W rolach głównych wystąpili aktorzy - amatorzy należący do Koła Emerytów i Rencistów w Połomi, z towarzyszącymi im wnukami, zaś za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna była Lucyna Podolska, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej. Widowisko wywołało duży aplauz publiczności, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Uczestnicy spotkania mogli posłuchać także interesującego wykładu profesora Kazimierza Ożoga z Uniwersytetu Rzeszowskiego, cenionego językoznawcy, który przybliżył historię kolęd i pastorałek polskich, zwracając uwagę na ich bogactwo językowe. Profesor przypomniał m.in. okoliczności powstania takich kolęd jak: „Zdrów bądź królu anielski" (najstarsza polską kolęda, z XV wieku), „Anioł pasterzom mówił" (z XVI wieku), „Bóg się rodzi" autorstwa poety Franciszka Karpińskiego, która powstała w Dubiecku i jest uznawana za najpiękniejszą polską kolędę czy „Mizerna cicha" Teofila Lenartowicza. Profesor zwrócił uwagę na to, że śpiewając kolędy powinnyśmy mieć świadomość uczestniczenia nie tylko w przeżyciu religijnym, ale także w wielowiekowym dziedzictwie kulturowym i podtrzymywaniu tradycji.

W swoim wykładzie profesor Kazimierz Ożóg opowiedział też historię powstania wielu polskich pastorałek, często śmiesznych i rubasznych, w którym aż roi się od typowo polskich elementów obyczajowych i językowych. Uczestnicy spotkania mieli także okazję zobaczyć zbiór „Kantyczek" (zbiór kolęd, pastorałek i jasełek), które w przeszłości często były jedyną książką w domach naszych przodków.

Po wykładzie uczestnicy spotkania połamali się opłatkiem, składając sobie życzenia. Mieli również okazję degustować smaczne dania wigilijne, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Konieczkowej oraz posłuchać kolęd w wykonaniu niebyleckiej kapeli „Jany" pod kierownictwem Wiktora Bochenka. Relacja fotograficzna w zakładce Galeria.

Dodatkowe informacje